Ako to funguje?

Elektrické podlahové vykurovanie je založené na princípe vytvárania tepla elektrickými vykurovacími káblami, rohožami alebo elektrickými vykurovacími fóliami zabudovanými v podlahe. Teplotu podlahy si určuje samotný používateľ, pričom je potrebné, aby dodržal maximálne povolené hodnoty max. 27 °C pre laminátovú podlahu a 32 °C pre dlažbu. Táto teplota je považovaná za zdravotne nezávadnú a prospešnú pre zdravie človeka.

Podlahové vykurovanie elektrickou energiou je nielen ekologické, zdraviu prospešnéale z dlhodobého hľadiska aj ekonomické.

Správne teploty v miestnostiach

Ešte pred tým, ako sa pustíte do nastavenia podlahového kúrenia, je dobré poznať ideálne teploty v jednotlivých miestnostiach.

Vo všeobecnosti platí, že teplota v miestnosti by mala byť skôr nižšia. V obývačke sa odporúča teplota okolo 20 až 21 °C, v spálni a detskej izbe potom o ďalšie 2 až 4 stupne nižšia. Chodbu a predsieň dokonca stačí vykurovať len na 10 až 15 °C. Iba v kúpeľni sa odporúča udržiavať komfortnú teplotu okolo 24 °C.

Programovatelný termostat

Elektrické podlahové vykurovanie v jednotlivých miestnostiach Vášho bytu ovládate prostredníctvom programovateľných dotykových termostatov. Termostat je v každej miestnosti umiestnený na dobre prístupnom mieste a poskytuje celý rad nastavení, ktoré môžete využiť na zvýšenie komfortu Vášho bývania. Správne nastavenie teploty a režimu vykurovania v každej miestnosti prospieva k Vašej pohode aj k efektívnosti vykurovania.  

 

Ovládanie vykurovania

 

Elektrické podlahové vykurovanie môžete ovládať troma spôsobmi :

  1. manuálne – prostredníctvom programovateľných termostatov
  2. prostredníctvom mobilnej aplikácie FENIX – ktorú si stiahnete do Vášho telefónu a následne si popripájate jednotlivé termostaty k wifi vo Vašom byte. Odporúčame pozrieť videonávod nižšie vpravo. 
  3. prostredníctvom mobilnej aplikácie „Inteligentná domácnosť „. Ak si vyberiete ako dodávateľa  technológie „Inteligentná domácnosť “ spoločnosť AGON,  budete používať aplikáciu FIBARO. (viac info nájdete v sekcii „inteligentná domácnosť„).
Ako nastaviť elektrické podlahové vykurovanie

Nastavenie elektrického podlahového vykurovania vykonávame v každej miestnosti zvlášť. Nasledujúce úkony je potrebné vykonať pred prvým spustením vykurovania.  

Do režimu „nastavenia“ sa dostaneme dotykom na ikonku „settings“, ktoré sa nachádza na v ľavom dolnom rohu obrazovky.

  1. V prvom kroku nastavíme jazyk, jednotky teploty a  dátum / čas.
  2. V druhom kroku je potrebné vykonať kalibráciu priestorového snímača. Do blízkosti termostatu umiestnite teplomer (môže byť liehový) a cca po 1 hodine odčítajte nameranú teplotu. V menu sa preklikajte po trase „nastavenia/inštalácia/sonda/kalibrácia sondy“ a zvoľte „Pries“ a hodnotu zobrazenú na obrazovke zmeňte na hodnotu, ktorú ste namerali. Podobne postupujte pri kalibrácii podlahovej sondy. Teplomer položte na podlahu, cca pol metra od steny, na ktorej je umiestnený termostat a počkajte kým sa teplomer prispôsobí teplote podlahy. V menu sa preklikajte po trase „nastavenia/inštalácia/sonda/kalibrácia sondy“ a zvoľte „Pod.1“ a hodnotu zobrazenú na obrazovke zmeňte na hodnotu, ktorú ste namerali na podlahe.
  3. Návod na kalibráciu nájdete v priloženom video návode (zrolujte nižšie). Návod na kalibráciu sa nachádza na začiatku videa 
  4. Pri prvom spustení vykurovania výrobca odporúča aktivovať „nábehový režim“, ktorý zabezpečí pozvoľné a postupné zohrievanie materiálov v podlahe (pozrite si video vľavo od 5:03 min). „Nábehový režim“ by mal byť aktívny 21 dní. Až po uplynutí tohto času sa odporúča zvoliť niektorý z vykurovacích režimov  
Štatistika

Termostaty v miestnostiach majú zabudovanú funkciu „štatistika“ (v hlavnom menu na tretej pozícii zhora), ktorá denne zbiera informácie o spotrebe elektrickej energie spotrebovanej na vykurovanie. Prehľad spotreby elektrickej energie na vykurovanie v jednotlivých miestnostiach je dostupný  voľbou „Prehľad“).

K správnemu výpočtu je však potrebné vložiť do systému správne údaje. Viac informácií aj konkrétne údaje k tejto téme nájdete na tomto odkaze meranie spotreby tepla

Videonávod na nastavenie funkcií termostatu: 

Videonávod na nastavenie termostatu v režime WIFI: