Skúsenosti vlastníkov domov z inej lokality v oblasti prevencie proti krádeži
(zovšeobecnenie informácie)

V súvislosti s opatreniami, ktoré pripravujeme v oblasti bezpečnosti bývania v areáli Victory Port, zverejňujem informáciu, ktorá sa ku mne dostala a mohla byť pre nás inšpiratívna. Jedná sa o zovšeobecnenie skúseností vlastníkov bytov z inej oblasti, konkrétne z Bratislavy, ktorí zažili závažný incident – pokus o krádež v bytových domoch. Tieto skúsenosti môžu byť pre nás inšpiratívne.

Celý text prikladám v plnom znení :

Dobrý deň milé susedky a susedia,

Dovoľte mi informovať Vás, že v posledných dňoch bol vo vchode 5 nášho BD vykonaný pokus o násilné vniknutie do bytu (bytov), pri ktorom došlo aj ku škodám na majetku, pričom to nebolo ani prvý ani druhý krát. Zatiaľ sa konkrétna krádež nepotvrdila, ale problém opakovaného vniknutia cudzích osôb do BD cez chodby sa opakuje. Väčšiu časť včerajšieho dňa boli v BD prítomní aj policajti, policajní technici a kriminálka, podarilo sa získať sa nejaké záznamy z kamery susedného BD 7. Vykradnutiu bytu zabránili bezpečnostné dvere, ale pri pokuse o ich prekonanie boli úplne zničené. Súčasne nás policajti upozornili, že viaceré dvere do bytov boli „označkované“ zlodejmi v ľavom hornom rohu. Zlodej spojí dvere a zárubňu dvoma bodmi spojenými takmer neviditeľným vláknom, podľa ktorého kontrolujú, či sa dvere otvárajú. T.j. zlodeji mali viacnásobný prístup do chodby vchodu 5, aby si čekovali značky na dverách. Otvorené dvere do domu považujú policajti (a jasné, že aj zlodeji) ako pozvánku k páchaniu trestnej činnosti. Ak by Vás napadlo niečo, čo môže zvýšiť úroveň zabezpečenia spoločných priestorov, pošlite, prosím, návrh. Odporúčam myslieť aj na zabezpečenie vlastných bytov cez programovateľné zapínanie/vypínanie svetiel, spotrebičov, kamery, alarmy ako aj ochranu terás a zvonku prístupných balkónov.

V tomto kontexte považujem za nevyhnutné bez meškania vykonať nasledovné:

  1. ZAMYKAT VSETKY DVERE VCHODOVE, DVERE DO GARAZI, PIVNICE AKO AJ GARAZOVU BRANU. TOTO JE ZAKLAD PREVENCIE. EFEKTIVNEJ, OKAMZITEJ A NAJLACNEJSEJ.
  2. Súčasne pripravíme s niektorými susedmi návrh zvýšenia pasívnej bezpečnosti BD – napr. kamery, samozamykacie zámky https://morganshop.sk/elektricke-dverove-otvarace/abloy-el561-zamok-elektromechanicky-samozamykaci-hlboky, senzory  pohybu s automatickým osvetlením priestorov miesto manuálnych vypínačov a pod. Keď dáme ponuky dohromady, tak Vás bez meškania oboznámime s návrhom riešenia, ktoré by sme hradili z Fondu údržby a opráv.  

Čo píšu iní :

https://akoapreco.com/7-tipov-ako-zabezpecit-dom-alebo-byt-pred-dovolenku/

Prevencia proti vlámaniu sa začína dobre zamknutými dverami, oknami a zabezpečenými balkónmi. Na zvončekoch, schránkach a dverách je lepšie uvádzať svoje priezvisko v množnom čísle a bez titulov. Pre vdovy alebo osamelé ženy je bezpečnejšie ponechať na menovke mužské meno. „Buďte opatrní pred ľuďmi, ktorí chodia od dverí k dverám a ponúkajú rôzne služby, ako je čistenie kobercov, ponuky rôzneho tovaru a podobne. Môže to byť trik, ako si vytypovať váš byt,“ varuje Hlaváčová. Podobne je to aj s ľuďmi, čo sa vydávajú za obchodných zástupcov firiem, poisťovní, príslušníkov rôznych siekt a náboženských skupín či sociálne pracovníčky a ďalších. Pozvánkou pre zlodejov sú aj kľúče pod rohožkou, v kvetináčoch či v schránke.

Ku krádežiam vlámaním dochádza najčastejšie od 6. do 14. hodiny, keď býva spáchaných 70 percent z objasnených prípadov. Pred odchodom na dovolenku je vhodné zveriť kľúč od bytu spoľahlivému susedovi alebo príbuznému, ktorý bude byt pravidelne kontrolovať a vyberať poštu. Odkaz na záznamníku „sme na dovolenke a vrátime sa vtedy…“ je hodenou rukavicou bytovým zlodejom. Polícia tiež radí využiť elektronické spínacie zariadenia, ktoré podľa nastavenia na určitý čas rozsvietia svetlá, prípadne nechať zapnuté rádio.

V prípade, že byt navštívili zlodeji, treba okamžite zavolať políciu na známe číslo 158 a až do príchodu policajtov nechať všetko tak, ako ste našli, aby sa nezničili stopy, ktoré páchateľ zanechal.